BEN KİMİM?


Annem ile Babam bana Beliz ismini verdiklerinde anlamının ne olduğunu biliyorlardı muhakkak ama benim farkına varmam biraz zaman aldı; iz bırakan.

Etraftaki tüm renklere seslere kulak verişim çok küçük yaşlara dayanır. Hep nedenlerim, nasıllarım, ve niçinlerimle, çok soru soran hatta bunaltan çocuk olmuşluğum da bundandır. Hatta “sen yapamazsın!” cümlesi benim için hep” Yap! Yapmalısın! Neden ben yapamayacakmışım?” sinyali olmuştur.

Kulağıma çalınan iki kelimenin oluşturduğu cümle ile başladı benim hikayem; “ateşte yürümek”

2012 senesiydi tesadüfe inananlar “tesadüf”; inanmayanlar ,“değil” desinler ama ben her anı ve anıyı kaydettim bu yolculukta. Anthony Robbins’in “Unleash Power Within” seminerine katılarak “firewalker” olma yolunda ilk adımımı atmış oldum. Koç olma yolundaki ilk adımımın bu olduğunun henüz farkında olmayarak.

İnsan bu, yaşı büyüdükçe huyu değişmiyor. Dediler ya ; ”ateş bu üstünde yürünmez, yürürsen yanarsın”. Nereden bilirdim yansan da izi kalır yanmasan da… işte yandığında kalan iz geçermiş de, yanmadığında kalan iz, kalıcı izler bırakırmış.

Bende ki izleri mi? Hayatımı değiştirecek kadar derin oldu. Ateşin başına geldiğimde gerçekten korktum. Yapmayı hayal ettiğim ve uzaktan yaparım ben bunu dediğim ile yüz yüze geldiğimde, o yanan ateş karşımda tüm netliği ile durduğunda gerçekten korktum. Vazgeçmeyi düşündüm önce kenara çekildim. Hiç tanımadığım bir el beni yakaladı ve “karşına bak,tam karşına ne görüyorsan parçası ol” dedi. Tekrar ateşin başına geldim ve ilk adımımı onlara bakarak attım. Karşımda başarısını kutlayan insanlar vardı. Yürüdüm ve bitirdiğimde başarmış olmanın mutluluğu tarif edilemezdi. Ben sadece ateşin başında ateşe odaklanmıştım ve bildiğim en net doğru ayağımın yanması gerektiği idi. İnsanın doğru bildiklerinden bile emin olmaması gerektiğini, saplanıp kaldıklarımızın yani kalıplarımızın aslında göründükleri gibi olmadıklarını daha iyi ne kanıtlayabilirdi ki?

Bu seminerde ; Hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını her şeyin mümkün olduğunu “fire walker” ünvanı alarak kanıtladım kendime. Seminerden döndüğümde istediklerimi yapmamak ve hedeflerime ulaşmamak için, korkularım, bahanelerim, amalarım elimden alınmıştı. Duvarlarım yıkılmış, konfor alanımdan artık çıkmıştım.

Sonra ne mi oldu, on yıllık profesyonel iş hayatımı sonlandırarak koç olmaya karar verdim. Bu kararı alırken yaşama gözlerinin önünde küçük kardeş olarak başladığım ablamın sözleri kulaklarımda çınladı, “sen koç olmalısın, evet olmalısın” Koç olma yolculuğuma Adler International Learning’den sertifikamı alarak devam ettim. Buradaki eğitimim daha çok kendimi tanımam, keşfetmem, kendimle alakalı farkındalıklarım ile yüzleşmem oldu. İçime dönmem ve kendim ile tanışmam bana çok iyi geldi. Doğru noktada olduğuma ve bu işi yapmak istediğime inancım daha da kesinleşti. Yıllar sonra bir danışanımın dediği ve içimde iz bırakan o cümleyi duymak için bile bu yolculuğa tekrar tekrar çıkardım. “ Beliz sen bu yolları bana yardım etmek için yürüdün. Kendimle ve korkularımla yüzleşebilme ve bunlar ile başa çıkabilme cesaretini bana verdin. ” Nasıl güzel sözlerdi bunlar verilmiş onca emek karşılığını buluyordu.. Yetmedi ve tabii bitmedi

Mesleğimi desteklemek için dünyanın önde gelen NLP uzmanı Richard Bandler’ın yetkili eğitmeni Phillip Holt’dan NLP Practitioner ve Master Practitioner eğitimlerini aldım. Beynimizin kelimeler ile oyununu öğrendim. Olumsuzu kurabiliyorsak neden bunu yıkıp olumluyu yaratmayalım ki.

Öğrenmenin ne yaşı ne zamanı olur ne de tüm bahaneleri amaları elinden alınmış benim için “baştan başlaması” . Yolumuz Motiva International’ın kurucusu Gamze Bayraktaroğlu ile kesiştiğinde kendisine asistanı olmayı ben teklif ettim tabii derslerine girebilme karşılığında. Öyle kararlı görünmüş olmalıyım ki beni kabul etti.

Gamze Hn’ın bütün eğitimlerine asistan eğitimci olarak katıldım. Katıldığım bütün eğitimlerden, kişinin kendini tanıyarak nasıl kendisinin lideri olabileceğini öğrendim. Bu durumun kişiler arasındaki iletişimde de ne kadar önemli bir rol oynadığını görmüş oldum. Bu vesile ile kişilerin kendileriyle ilgili farkındalıklarının artmasını amaçlayan bir eğitim geliştirdim . Şu anda Motiva İnternational’ın yetkili eğitmenlerinden biriyim.

Eş zamanlı olarak Adler International Learning’in 8 aylık Practicum programını başarıyla bitirdim.

NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?


Benim amacım ; senin içindeki gerçek seni ortaya çıkarabilmene yardımcı olmak. Bunu yapabilecek gücün var biliyorum. Bunu sana tavsiye vererek yada yönledirerek yapmayacağım. Bunu sen kendin yapacaksın ve ben sadece yanında sana ayna olacağım. Seni sana göstereceğim.

Ben kimin yazısını okuyanlar bilir o aynayı ben önce kendime tutarak başladım

Korkularımız, engellerimiz, farkında olmadan kendimizi soktuğumuz kalıplarımız, varsayımlarımz biz onları oraya koyduğumuz için varlar. Hayatta ilerlememizi yada adım atmamızı zorlaştırırlar. Onları bizim yarattığımızı fark etmek, onlar ile yüzleşmek ve aşabileceğimizi görmek içimizdeki gücü çıkarabilmek mümkün. Bunlar sadece biz istersek kalkabilir yada dönüşebilir.

Hayat bir seçimdir. Ben kendimi seçtim. Sen kimi seçiyorsun ?

Kendini fark et

Eğitimlerim ;

İçindeki Devi Uyandır Antony Robbins

Profesyonel Koçluğun Temelleri Adler İnternational Learning (ICF)

İş Ortamında Koçluk Adler İnternational Learning (ICF)

Usta Koçluğa Doğru İlerleme Adler İnternational Learning (ICF)

Practicum Adler İnternational Learning (ICF)

Nlp Practitioner Phillip Holt

Nlp Master Practitioner Phillip Holt

TA Transaksiyonel Analiz Uzm. Psk. Hülya Üstel (EMCC)

Fasilitasyon Eğitimi Rengin Akkemik , Gamze Bayraktaroğlu (IAF)

Kişisel Liderlik Gamze Bayraktaroğlu

İlişkilerde Liderlik Gamze Bayraktaroğlu

Ekip Liderliği Gamze Bayraktaroğlu

Başarı İçin Koçluk Gamze Bayraktaroğlu

Yaratıcı Düşünme Gamze Bayraktaroğlu

Aura Okuma Gürbüz Ahıskalı

Rehberimizle Konuşma Gürbüz Ahıskalı

BANA ULAŞIN